Z wizytą u Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu…

Sanktuarium w Ludźmierzu to najstarsze na Podhalu miejsce kultu Matki Bożej, czczonej na całym świecie. Historia Ludźmierskiego sanktuarium sięga średniowiecza. W 1234 r. w Ludźmierzu osiedlili się cystersi, natomiast figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawiła się w ludźmierskim kościele około 1400 r. – nieznany jest jej autor, ani miejsce powstania.
15 sierpnia 1963 r. w sanktuarium podczas koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej miało miejsce  niezwykłe zdarzenie. Podczas uroczystości , której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński z ręki figury Matki Bożej wypadło berło, które  pochwycił bp Karol Wojtyła. Ks. kard. Franciszek Macharski powiedział wówczas do przyszłego papieża: “Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą”.
Jan Paweł II kilkakrotnie był w ludźmierskim sanktuarium. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, w 1979 r. w Nowym Targu górale przynieśli do papieskiego ołtarza cudowną figurę Matki Bożej z Ludźmierza.
Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, które było transmitowane na cały świat.
W 2001 r. papież Polak ogłosił ludźmierskie sanktuarium bazyliką mniejszą.
Obok sanktuarium znajduje się Ogród Różańcowy, w którym umieszczonych zostało 20 stacji Różańca Świętego. W jego centrum stoi  pomnik klęczącego na modlitwie Ojca Świętego Jana Pawła II.
Kolejnym sanktuarium, które odwiedziliśmy to sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Za początek nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem uznaje się poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonane przez episkopat naszego kraju w 1946 r.
W 1951 r. zbudowano tu kaplicę,  nie było nawet figury Matki Bożej Fatimskiej, tylko obraz przedstawiający objawienia Matki Bożej trzem pastuszkom z Fatimy.
W 1961 r. biskup Fatimy przekazał kard. Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej Fatimskiej. Zgodnie z jego intencją miała ona pielgrzymować po Europie położonej za żelazną kurtyną, tam, dokąd żadna Madonna z Fatimy nie miała dostępu.
Myśl aby w tym miejscu powstała świątynia zrodziła się w dniu zamachu na Jana Pawła II  – 13.05.1981r, jako wotum dziękczynne za ocalenie życia Ojca świętego.
„W pierwszych godzinach modlitwy, 13 maja 1981 r., między godziną 20 a 21.00 została podjęta ważna decyzja: “Jeżeli Bóg uratuje życie Jana Pawła II, to na tym miejscu wybudujemy kościół dziękczynienia za uratowane życie Najwyższego Pasterza”. Najświętsza Maryja Panna ocaliła Ojca Świętego; potwierdził to sam Papież! A my z radością dotrzymaliśmy danego słowa.” – tak wspomina ks. kustosz.
Jan Paweł II przybył na Krzeptówki 7 czerwca 1997 r., by dokonać konsekracji kościoła i podziękować za modlitwy w jego intencji.
Udaliśmy się również do miejsca, które nie sposób pominąć będąc w Zakopanem. Krupówki – to najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta – główny deptak Zakopanego. Każdy mógł zakupić pamiątki, pospacerować i spróbować zakopiańskich oscypków.
Wróciliśmy pełni wrażeń, odwiedziliśmy kolejne miejsca w Polsce, które na pewno warto zobaczyć.
 

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014