Z wizytą u Królowej Tatr z Wiktorówek

Królowa Tatr z Wiktorówek

Jak spędzić sobotę… a może na pielgrzymce do Zakopanego… do Królowej Tatr z Wiktorówek… 28.05.2022 grupą prawie 95-osobową udaliśmy się do Zakopanego, żeby pokłonić się Matce Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr. O godzinie 7.30 dwa autokary wyjechały z naszego parkingu przykościelnego do Zakopanego… do Matki Bożej – Królowej Tatr. Po prawie trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Zazadniej skąd pieszo ruszyliśmy do Sanktuarium MB Jaworzyńskiej.
O godzinie 12.00 wspólnie z innymi pielgrzymami uczestniczyliśmy we mszy świętej, gdzie powierzaliśmy Matce Bożej nasze intencje, radości i smutki. Po mszy świętej i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę… na Rusinową Polanę. 10 minut spaceru po stromych schodach i …. piękny widok na panoramę Tatr. Cudowne widoki …. Gerlach, Rysy… i wiele innych szczytów…pięknie. Można odpocząć, podziwiać widoki naszych pięknych gór, zatrzymać się na chwilę… a można także iść dalej, prawie pod szczyt Gęsiej Szyi… Jest czas na odpoczynek, sesję zdjęciową, podziwianie panoramy Tatr… czegóż chcieć więcej.
Kiedy już wszyscy nacieszyliśmy oczy pięknem naszych gór… czas wracać… do Zakopanego, do Księżówki, miejsca gdzie mogliśmy posilić się pysznym obiadem, ale nie tylko… zobaczyliśmy miejsce, gdzie w 1997 roku mieszkał Święty Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Zakopanem. Mieliśmy możliwość zobaczyć muzeum Jana Pawła II, a także apartament, gdzie przez cztery dni swojego pobytu w Zakopanem mieszkał Papież. Myślę, że dla każdego z nas niezapomniane chwile. Wspólne zdjęcie pod pomnikiem Św. Jana Pawła II i … czas wracać.
Piękna pogoda, piękne widoki, cudownie spędzony czas, … dziękujemy ks. Zygmuntowi i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach

„Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIX wieku. Według przekazów ludowych, w miejscu tym, pośród tatrzańskich borów około 1861 roku , Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boża. Przyszły papież chętnie przybywał tu podczas swych górskich wycieczek.Dziś na Wiktorówkach stoi piękna drewniana kaplica, nawiązująca do stylu zakopiańskiego, a pieszymi szlakami przybywają wciąż rzesze wiernych.
Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr znajduje się w Tatrach Wysokich, na wysokości około 1 200 m nad poziomem morza, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego historia wieże się z widzeniem, podczas którego mała pasterka otrzymała polecenie upomnienia ludzi, żeby zaprzestali grzeszyć i pokutowali za dawne winy. Dla zaznaczenia miejsca, w którym Marysia ujrzała „piękną Panią” ksiądz Szymon Łukaszczyk przybił do świerka obrazek z wizerunkiem Matki Bożej. Od tego momentu na Wiktorówki zaczęli przychodzić pasterze i pracujący w lesie robotnicy, aby pomodlić się w miejscu objawienia. Papierowy obrazek szybko uległ zniszczeniu, a na jego miejscu umieszczono obrazek malowany na szkle. W krótkim czasie nieznany ofiarodawca ufundował płaskorzeźbę Matki Bożej. W końcu XIX w. miejscowy artysta wykonał kolejną kapliczkę, w której umieścił figurkę Matki Bożej Królowej Tatr. Figurka ta zachowała się do dzisiaj i znajduje w ołtarzu głównym obecnej kaplicy. W 1957 roku decyzją Kurii Metropolitalnej na Rusinowej Polanie utworzono turystyczny ośrodek duszpasterski. Sanktuarium na Wiktorówkach wielokrotnie odwiedzał ksiądz Karol Wojtyła podczas swych tatrzańskich wędrówek.  Do sanktuarium na Wiktorówkach pielgrzymują górale, taternicy, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, himalaiści oraz pielgrzymi i turyści z Polski i zagranicy wypoczywający w Tatrach.  Figura Matki Bożej została wykonana z drzewa lipowego i pomalowana farbami olejnymi. Maryja trzyma w prawej ręce berło, lewą zaś na sercu. W dniu 2 sierpnia 1992 r. figura została ukoronowana na prawie diecezjalnym przez metropolitę krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego, w obecności 30 tysięcy wiernych.”

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014