Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie….

Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie
21.09.2021 mieliśmy możliwość zobaczyć film Tadeusza Syki „Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie”. Opowiada on historię księdza Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej, działającego pod pseudonimem „Radwan III”, a także opiekuna duchowego w szpitalu w Laskach pod Warszawą, gdzie towarzyszy mu Matka Róża Czacka. Akcja rozgrywa się na przełomie dwóch miesięcy sierpień, wrzesień 1944r w czasie Powstania Warszawskiego i przedstawia nam przede wszystkim rozterki młodego ks. Wyszyńskiego, jak w wojennej codzienności wybaczać, jak w tych niezwykle trudnych czasach, człowiek musiał dokonywać wyborów i odpowiadać sobie na pytanie „jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać”. Reżyser pokazuje jak młody ksiądz wspiera swoich żołnierzy, jak niejednokrotnie stojąc w obliczu próby, musi nawet skłamać. Spowiada Niemca, który nie żałuje tego, że zabijał i nie okazuje skruchy, ale oczekuje od księdza rozgrzeszenia. Odpowiedź na jego rozterki rozwiązują się w ostatnim kadrze filmu, gdzie Wyszyński patrzy na płonącą Warszawę i pod nogi spada mu nadpalona kartka z dwoma słowami „ Będziesz miłował”, która po dzień dzisiejszy jest w Laskach.
Przeżycia ks. Wyszyńskiego podczas wojny zaowocowały listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, którego był inicjatorem, w którym padły słowa” wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.
Film, który na pewno warto zobaczyć, bo nie jest to tylko zwykłą biografią, ale jest historią, która pokazuje nam jak kształtował się charakter przyszłego błogosławionego ks. Wyszyńskiego

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014