Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie
21.09.2021 mieliśmy możliwość zobaczyć film Tadeusza Syki „Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie”. Opowiada on historię księdza Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej, działającego pod pseudonimem „Radwan III”, a także opiekuna duchowego w szpitalu w Laskach pod Warszawą, gdzie towarzyszy mu Matka Róża Czacka. Akcja rozgrywa się na przełomie dwóch miesięcy sierpień, wrzesień 1944r w czasie Powstania Warszawskiego i przedstawia nam przede wszystkim rozterki młodego ks. Wyszyńskiego, jak w wojennej codzienności wybaczać, jak w tych niezwykle trudnych czasach, człowiek musiał dokonywać wyborów i odpowiadać sobie na pytanie „jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać”. Reżyser pokazuje jak młody ksiądz wspiera swoich żołnierzy, jak niejednokrotnie stojąc w obliczu próby, musi nawet skłamać. Spowiada Niemca, który nie żałuje tego, że zabijał i nie okazuje skruchy, ale oczekuje od księdza rozgrzeszenia. Odpowiedź na jego rozterki rozwiązują się w ostatnim kadrze filmu, gdzie Wyszyński patrzy na płonącą Warszawę i pod nogi spada mu nadpalona kartka z dwoma słowami „ Będziesz miłował”, która po dzień dzisiejszy jest w Laskach.
Przeżycia ks. Wyszyńskiego podczas wojny zaowocowały listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, którego był inicjatorem, w którym padły słowa” wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.
Film, który na pewno warto zobaczyć, bo nie jest to tylko zwykłą biografią, ale jest historią, która pokazuje nam jak kształtował się charakter przyszłego błogosławionego ks. Wyszyńskiego