Wycieczka do Warszawy – relacja

 

W środę 19.06.2024 dzieciaki i młodzież naszej parafii udały się na wycieczkę do Warszawy.
Bardzo wczesnym rankiem wyruszyliśmy pociągiem z Czechowic do Stolicy, żeby zobaczyć Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki oraz pomodlić się przy jego grobie. Kolejnym punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to miejsce, w którym na każdym kroku czuje się klimat tego tragicznego wydarzenia sprzed 80 laty.
Oprócz miejsc, które, były w programie naszej wycieczki, atrakcją, na pewno było przemieszczanie się po Warszawie. Wszystkie środki lokomocji zostały zaliczone, począwszy od pociągu, poprzez metro, tramwaj i skończywszy na autobusie, którym wróciliśmy do Miliardowic.
W drodze powrotnej zjedliśmy pyszny obiad i może trochę zmęczeni upalną pogodą, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

 


 

19 czerwca ponad trzydziestoosobowa grupa parafian wybrała się na wyjazd do Warszawy. Już na samym początku pierwszą atrakcją dla większości dzieci był przejazd pociągiem dalekobieżnym. W dzisiejszych czasach okazuje się , że samolot jest środkiem transportu bardziej popularnym niż pociąg, gdyż okazało się że parę osób jechało w ogóle pociągiem pierwszy raz w życiu Stolica przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Pierwszym miejscem do którego skierowaliśmy się metrem był kościół św Stanisława Kostki w którym pracował cztery lata błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Dzięki przekazanym informacjom przez pracującą tam siostrę zakonną oraz zebranym rekwizytom w małym przykościelnym muzeum mogliśmy przenieść w czasy w których żył ksiądz Popiełuszko. Eksponaty są wystawione w kilku salach znajdujących się w podziemiach kościoła. Jedna z sal symbolizuje miejsce zamordowania ks. Jerzego i wrzucenie jego ciała do wody. W gablocie umieszczonej na ścianie znajduje się ubranie, które miał na sobie w dniu zamordowania, pałka milicyjna, którą był bity oraz sznur, którym skrępowano mu ręce.
W muzeum zgromadzono także sporo pamiątek z życia błogosławionego. Między innymi znajduje się kołyska z jego domu, mnóstwo dokumentów i drobiazgów.. Obok kościoła jest grób zamordowanego księdza . Grób otoczony jest różańcem utworzonym z polnych kamieni ułożonych w kształcie granic Polski. Postać i życie ks. Jerzego Popiełuszki pokazuje nam człowieka – symbolu odwagi , męczeństwa i braterstwa. Kolejnym punktem naszych odwiedzin w stolicy było Muzeum Powstania Warszawskiego. To kolejne miejsce , które warto zobaczyć. Historia opowiadana jest tam dźwiękiem, światłem i obrazem. W Muzeum Powstania Warszawskiego odtworzona została wiernie atmosfera zniszczonej Warszawy, którą poznajemy dzięki archiwalnym nagraniom, muzyce, wielu podświetlanym ekranom, tablicom multimedialnym i innym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, przybliżającym widzom tematykę wojenną. Niesamowite wrażenie robiły autentyczne rekwizyty z okresu Powstania Warszawskiego , które można było zobaczyć czy nawet dotknąć. Jeszcze większe wrażenie robiło spotkanie w muzeum żywych światków tamtych lat, czyli dzisiaj już staruszków ale wtedy młodziutkich powstańców. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia , widząc uśmiechnięte twarze młodych ludzi na zdjęciach czy dokumentalnych filmach nasuwało się jedno pytanie. Czy w dzisiejszych czasach młodych czy starszych Polaków stać byłoby na taki bohaterski zryw, żeby bronią w ręku walczyć o niepodległość swojego kraju ? Dziękujemy księdzu proboszczowi za tak pouczający wyjazd. To miejsca w naszym kraju , które powinien obowiązkowo zobaczyć każdy Polak .

 

 

 

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014