Święte Triduum Paschalne

Niedziela Palmowa

Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Tygodnia. Usiądźcie przy stole i pomódlcie się przez chwilę w ciszy albo na głos własnymi słowami, prosząc Jezusa, aby był z wami w waszym domu, aby się wami opiekował i pomógł wam odkrywać Jego obecność wśród was w tym świątecznym czasie. Niedziela Palmowa to oczywiście pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w czasie którego towarzyszyły Zbawicielowi tłumy wymachujące gałązkami palmowymi i pozdrawiające Go okrzykami „Hosanna”.

 

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Tridum Paschalne. W kościołach na całym świecie celebrowana jest wyjątkowa msza święta, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. W tym też dniu dziękujemy za dar Eucharystii. O godz. 18. uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej. Po Liturgii, w procesji, kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do tzw. Ciemnicy – symbolu modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, gdzie do godziny 22. można było w ciszy adorować Pana Jezusa. Jest to również Dzień Kapłański, który był okazją by podziękować wszystkim kapłanom za ich dar kapłaństwa.

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W naszym kościele przez cały dzień odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godzinie 15. w Godzinie Miłosierdzia, odprawiliśmy Drogę Krzyżową oraz odmówiliśmy koronkę, która rozpoczęła nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godzinie 18. rozpoczęła się główna liturgia Wielkiego Piątku, na którą składa się między innymi rozważanie opisu męki i śmierci Pana Jezusa, a także Adoracja Krzyża. Następnie do północy, w ciszy mogliśmy adorować Krzyż i Pana Jezusa złożonego w grobie. Od godz. 23:00 adorację prowadziła Schola Parafialna.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Przy symbolicznym Grobie Pana Jezusa trwała całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W godzinach dopołudniowych odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów, a o godz. 15:00 odmówiona została koronka jako kolejny dzień nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godz. 19:00 wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Składa się ona z trzech części: liturgii światła, liturgii słowa i Eucharystii. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Pana. Po liturgii czytań, do której włączyli się parafianie starsi i młodsi, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na koniec wszyscy wierni przeszli w Procesji Rezurekcyjnej, która jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.

 

Jezus zwyciężył,
to wykonało się
Szatan pokonany,
Jezus złamał śmierci moc,
Jezus jest Panem
O ALLELUJA!
Po wieczne czasy
Królem, Królów jest!

 

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014