Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Barbórce według tradycji górniczej towarzyszą zwykle huczne obchody.
W tradycji górniczej szczególnie na Górnym Śląsku Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania.
Były odwiedziny górników w szkołach, w przedszkolach. Modlitwą otoczono zmarłych braci górników na naszym cmentarzu.
Tradycyjnie w naszej wspólnocie parafialnej świętowaliśmy Dzień Górnika w czasie niedzielnej Mszy św. o godz. 11.00.
Zanoszono modlitwy za cały STAN GÓRNICZY. Wspomniano ofiary katastrofy kopalni „Silesia” z roku 1974 i 1979. Modlitwą otoczono wdowy górnicze, emerytów, rencistów a dla pracujących modlono się o szczęśliwy przebieg pracy. W czasie kazania ksiądz Proboszcz nawiązując do postaci patronki św. Barbary przybliżył ideę Apostolstwa Dobrej Śmierci.
Po dziękczynieniu nadszedł czas na życzenia, które odebraliśmy od księdza Proboszcza i po błogosławieństwie wysłuchaliśmy orkiestry, która ubogaciła naszą uroczystość.
SZCZĘŚĆ BOŻE
NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN