SZCZĘŚĆ BOŻE NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN

Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Barbórce według tradycji górniczej towarzyszą zwykle huczne obchody.

W tradycji górniczej szczególnie na Górnym Śląsku Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania.

Były odwiedziny górników w szkołach, w przedszkolach. Modlitwą otoczono zmarłych braci górników na naszym cmentarzu.

Tradycyjnie w naszej wspólnocie parafialnej świętowaliśmy Dzień Górnika w czasie niedzielnej Mszy św. o godz. 11.00.

Zanoszono modlitwy za cały STAN GÓRNICZY. Wspomniano ofiary katastrofy kopalni “Silesia” z roku 1974 i 1979. Modlitwą otoczono wdowy górnicze, emerytów, rencistów a dla pracujących modlono się o szczęśliwy przebieg pracy. W czasie kazania ksiądz Proboszcz nawiązując do postaci patronki św. Barbary przybliżył ideę Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Po dziękczynieniu nadszedł czas na życzenia, które odebraliśmy od księdza Proboszcza i po błogosławieństwie wysłuchaliśmy orkiestry, która ubogaciła naszą uroczystość.

SZCZĘŚĆ BOŻE

NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014