ŚWIĘTE TRIDUM PASCHALNE

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Tridum Paschalne. W kościołach na całym świecie celebrowana jest wyjątkowa msza święta, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. W tym też dniu dziękujemy za dar Eucharystii. O godz. 18. uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, podczas której do grona ministrantów dołączyło trzech przygotownych kandydatów. Po Liturgii, w procesji, kapłan przenióśł Najświętszy Sakrament do tzw. Ciemnicy – symbolu modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, gdzie do godziny 22. można było w ciszy adorować Pana Jezusa. Jest to również Dzień Kapłański, który był okazją by podziękować ks. Zygmuntowi, ks. Tomszowi oraz klerykowi Piotrowi za ich dar kapłaństwa.

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W naszym kościele przez cały dzień odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godzinie 15. w Godzinie Miłosierdzia, odmówiliśmy koronkę, która rozpoczęła nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godzinie 18. rozpoczęła się główna liturgia Wielkiego Piątku, na którą składa się między innymi rozważanie opisu męki i śmierci Pana Jezusa, a także Adoracja Krzyża. Po liturgii odśpiewaliśmy Gorzkie Żale, a następnie do północy, mogliśmy adorować Krzyż i Pana Jezusa złożonego w grobie. Na zakończenie adoracji ks. Zygmunt poprowadził drogę krzyżową.

 

Wielka Sobota

Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychstanie Chrystusa. Przy symbolicznym Grobie Pana Jezusa trwała całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W godzinach dopołudniowych odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów, a o 15. odmówiona została koronka jako kolejny dzień nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godz. 19. wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Składa się ona z trzech części: liturgii światła, liturgii słowa i Eucharystii. Liturgia rozpoczęła się od poświęcienia ognia i Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Pana. Po liturgii czytań, do której włączyli się parafianie starsi i młodsi, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na koniec wszyscy wierni przeszli w Procesji Rezurekcyjnej, która jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.

 

Jezus zwyciężył,
to wykonało się
Szatan pokonany,
Jezus złamał śmierci moc,
Jezus jest Panem
O ALLELUJA!
Po wieczne czasy
Królem, Królów jest!

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014