Sezon rowerowy czas zacząć…

Wilamowice i Stara Wieś

Sezon rowerowy czas zacząć…

W sobotę 11.06.2022 wyruszyliśmy w pierwszą rowerową wycieczkę po pięknych zakątkach naszej diecezji. Tym razem był to kościół Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym, tak było i tym razem. O godzinie 8-ej wyruszyliśmy sprzed naszego kościoła udając się w kierunku Wilamowic do Sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach. Na miejscu przywitał nas proboszcz parafii ks. Stanisław Morawa, który przybliżył nam historię parafii oraz krótki życiorys Świętego.

Wspólnie odmówiliśmy litanię oraz zostaliśmy pobłogosławieni przez ks. proboszcza relikwiami Świętego Józefa Bilczewskiego. Mieliśmy również okazję zobaczyć pamiątki, które parafia zgromadziła po swoim Patronie. Ale to nie koniec atrakcji… jeszcze coś dla ciała…zostaliśmy ugoszczeni kawą, herbatą i pysznymi wypiekami miejscowych gospodyń.

Kolejny punkt naszej trasy rowerowej to Krzyż Milenijny w Starej Wsi… krótki odpoczynek, pamiątkowe zdjęcie i w dalszą drogę. Ostatni punkt naszej wyprawy – kościół Podwyższenia Krzyża w Starej Wsi – perełka w naszej Diecezji. Drewniany Kościół, który w maju tego roku obchodził jubileusz 500-lecia powstania świątyni. Ksiądz proboszcz Grzegorz Then, historyk sztuki z wykształcenia, opowiedział nam w skrócie o historii kościoła, a także zabrał do muzeum, które wraz z parafianami stworzył i gdzie zgromadził eksponaty znalezione na strychu świątyni, a które w XV, XVI wieku zdobiły kościół i były częścią jego wyposażenia. Muzeum podzielił na dwie części „Sacrum i Profanum”, ponieważ znajdują się w nim również eksponaty z powstań: styczniowego, listopadowego i nie tylko. Piękna lekcja historii… wspaniałe miejsce … polecam każdemu.

Trasa liczyła około 45 km, dużo?… nie, wobec tego co mogliśmy zobaczyć, co jest na wyciągnięcie naszej ręki. Polecam każdemu.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, a ks. Zygmuntowi za to, że znów mogliśmy zobaczyć piękne świątynie naszej diecezji.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014