Relacja 30-lecia parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach

30-lecie Parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach
25.10.2018 (czwartek)

„Mija 30 lat od powstania naszej parafii. Nie myślimy o tym na co dzień, a powinniśmy każdego dnia dziękować za to Panu Bogu. Za to, że mamy swój kościół. Kościół pod szczególnym wezwaniem Miłosierdzia Bożego. A Miłosierdzie Boże to korona wszystkich dzieł Pana.”
Dnia 25.10.2018 w naszej parafii obchodziliśmy ważny i radosny jubileusz 30-lecia poświęcenia świątyni. Uroczystość przypadała w czasie naszych misji parafialnych, więc mieliśmy okazję dobrze przygotować nasze serca na modlitwę i dziękczynienie.
Uroczystość rozpoczęliśmy odmówieniem różańca w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do powstania parafii oraz samego kościoła. Następnie wszyscy mogliśmy zobaczyć przygotowaną specjalnie na ten jubileusz prezentację, która w skrócie przedstawiła historię parafii. Dawne fotografie i ciekawe informacje sprawiły, że niejednej osobie zakręciła się w oku łza.
Wreszcie przyszła pora na najważniejsze wydarzenie, czyli uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy. Eucharystię Sprawowało 12 kapłanów – bardzo symboliczna liczba. Byli to:

 • biskup Tadeusz Rakoczy
 • ks. kapelan Jerzy Urbaniec
 • ks. dziekan Andrzej Raszka
 • ks. Jan Miłkowski (inicjator powstania naszej parafii)
 • ks. Andrzej Wolny (pierwszy proboszcz w latach 1985 – 1994)
 • ks. Wacław Machura (proboszcz w latach 1994 – 2011)
 • ks. Zbigniew Jurasz (proboszcz w latach 2011 – 2018)
 • ks. Zygmunt Mizia (nasz obecny proboszcz)
 • ks. Jan Błotko (proboszcz z Ligoty)
 • ks. Henryk Gruszka (proboszcz z Bronowa)
 • ks. Krzysztof Szopa (proboszcz z Zabrzega)
 • ks. Miłosz (nasz parafianin, obecnie wikary w Milówce)

Wzruszającą homilię wygłosił biskup Tadeusz Rakoczy. Wspomniał w niej o niełatwych początkach naszej parafii i trudzie budowy samego kościoła. Padły słowa podziękowań dla wszystkich kapłanów, którzy byli z nami na tej uroczystości oraz prośba o modlitwę za całą parafię. Biskup przypomniał także, jak ważny jest kult Miłosierdzia Bożego.
Po przyjęciu Komunii Świętej, parafianie podziękowali poprzednim proboszczom za cały trud, który włożyli w powstawanie i integrację wspólnoty. Podziękowania zostały skierowane także do naszego obecnego kapłana, ks. Zygmunta za przygotowanie wiernych do tej uroczystości. Wręczone zostały symboliczne upominki oraz kwiaty.
Po błogosławieństwie oraz pożegnaniu się biskupa z wszystkimi zgromadzonymi wiernymi, uroczystość dobiegła końca. Piękna uroczystość. Były wspomnienia, podziękowania, łzy wzruszenia…
„Dziękujmy za ten jubileusz Panu Bogu i nie ustawajmy w modlitwie.
Módlmy się za księży, którzy sprawowali posługę w naszej parafii – oni już zawsze będą częścią naszej wspólnoty.
Módlmy się również za nas samych, aby nasza wiara z każdym dniem była coraz silniejsza, aby na każdym kolejnym jubileuszu naszej parafii było nas tutaj w świątyni coraz więcej.
Módlmy się przede wszystkim za tych parafian, którzy oddalili się od Pana Boga, aby nasz Ojciec dotknął i przemienił ich serca.”
 

Podziękowanie za zaproszenie na Uroczystość Jubileuszową – Siostra Marcelina

 

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014