Róża Różańcowa św. Jadwigi Królowej Polski

Od 1994r z inicjatywy ks. proboszcza Wacława Machury, a także wielkiego zaangażowania Pana Ferdynanda Krzempka, tworzone były nowe Róże Różańcowe. Róża Różańcowa żeńska, której patronką jest św. Jadwiga Królowa Polski, została utworzona w 1997r. Członkiniami Róży są również kobiety spoza naszej parafii.

Zelatorka: Pani Krystyna Piechowicz

Jadwiga Andegaweńska – również królowa Jadwiga; ur. między 3 października1373 a 18 lutego1374 w Budzie, zm. 17 lipca1399 w Krakowie – królowa Polski z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski, apostołka Litwy, święta Kościoła katolickiego i patronka Polski.

Królowa Jadwiga prowadziła mądre i odważne rządy, dbając o dobro swoich poddanych. Doskonale łączyła modlitwę z działaniem, angażując się w działalność polityczną, kulturową, charytatywną oraz oświatową. Była osobą nieustępliwą o silnym charakterze. Zmarła w wieku 25 lat, po czym została pochowana na Wawelu. Krótko po śmierci królowej liczni wierni zaczęli odbywać pielgrzymki do jej grobu. Oddawali jej cześć oraz prosili o wstawiennictwo w swoich sprawach. Byli przekonani o jej świętości. Już w wieku XV przygotowano odpowiedni proces beatyfikacyjny królowej Jadwigi, jednak nie został on podjęty kanałami oficjalnymi.

Dopiero w wieku XX poważnie ponowiono starania o wyniesienie Jadwigi na kościelny ołtarz. Beatyfikowana została wreszcie w 1979 roku, a Uroczystej kanonizacji dokonał papież, Jan Paweł II, 8 czerwca 1997 podczas mszy świętej sprawowanej na krakowskich błoniach. Była to pierwsza w dziejach kanonizacja na ziemi polskiej.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014