Róża bł. Antoniny Kratochwil

Róża bł. Antoniny Kratochwil jest Różą żeńską, powstałą z inicjatywy s. Romualdy Pachuła ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku-Białej. To właśnie do ich Zgromadzenia, trafiła pod opiekę w wieku szkolnym, Maria Antonina Kratochwil.

Zelatorka: Grażyna Ślezińska

Maria Anna Kratochwil przyszła na świat w Witkowicach na Morawach dnia 21 sierpnia 1881 roku. W wieku szkolnym została oddana pod opiekę Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku-Białej. Maturę otrzymała w 1906 roku i jako młoda nauczycielka rozpoczęła pracę w Karwinie k/ Cieszyna. Mając 19 lat zgłosiła się do Zgromadzenia. Śluby zakonne złożyła 27 września 1910 roku. Otrzymała imię Maria Antonina. W czasie II wojny światowej, wiosną 1940 roku wypędzono Siostry z klasztoru, a niedługo potem zaaresztowano i przewieziono do więzienia śledczo-politycznego w Stanisławowie. Podczas pobytu w wiezieniu siostra Antonina inicjowała modlitwę za prześladowców. Była prawdziwym aniołem pocieszycielem dla współwięźniarek. Krzepiła je dobrym słowem i podnosiła na duchu. Była aż kilkanaście razy poddawana przesłuchaniom. Wychodziła z nich nieludzko zmaltretowana, sponiewierana i pobita. A przecież nie skarżyła się. W swym cierpieniu widziała łaskę upodobnienia się do Jezusa. Zawsze wyciszona, delikatna i spokojna. Patrząc na nią, współsiostry karmiły swe dusze jej miłością, wiarą i heroizmem. Po krwawym pobiciu przez strażnika więziennego, ciężko pobite ciało siostry Antoniny było jedną wielką raną. Lekarz stwierdził z przekonaniem po skończonej obdukcji: " To jest męczennica". Na skutek ciężkich warunków więziennych, bolesnych przeżyć, krwawych ran i choroby tyfusu S. Antonina zmarła kilka dni po zwolnieniu z wiezienia, 2 października 1942 roku.
Siostra Maria Antonina Kratochwil została beatyfikowana w grupie 108 Męczenników za wiarę okresu II wojny światowej (biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich), w dniu 13 czerwca 1999 roku w Warszawie, przez Ojca świętego Jana Pawła II. Jej święto jest obchodzone co roku 12 czerwca.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014