Krzyże i miejsca kultu

Kapliczka Św. Józefa, ul. Nowy Świat 15, 1910 r.

W 1910 roku na ulicy Nowy Świat 15 została wybudowana kapliczka św. Józefa. Fundatorem był właściciel posiadłości Pan Andrzej Donocik. Od 1980 roku kapliczką opiekuje się rodzina Kroczek. W 2011 roku przeprowadzono remont, została kupiona nowa figura św. Józefa ( poprzednia została skradziona). Co roku w maju odbywają się procesje do kapliczki.
Opiekujemy się, bo na każdym kroku czujemy obecność św. Józefa, opiekuna rodzin. On daje nam wiarę, siłę i chroni od wszelkich niebezpieczeństw.

 


 

Krzyż u Państwa Dąbrowskich, ul. Długa 3, 1991 rok

Krzyż, który stoi przy ulicy Długiej, ufundowali Państwo Irena i Jan Dąbrowscy w 1991 roku. Widnieje na nim napis: „W Krzyżu Zbawienie”.
Inicjatorem powstania krzyża był ks. Andrzej Wolny. Jest to pierwszy krzyż, który powstał na terenie naszej parafii.

 


 

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Dębie, ul. Nowy Świat, 1991 r.

Skrzynkowa kapliczka znajduje się na dębie rosnącym przy drodze odchodzącej od ul. Nowy Świat, prowadzącej przez las do stacji PKP Zabrzeg- Czarnolesie. Została ona zawieszona w święto Trzech Króli 6 stycznia 1991 r. przez Monikę i Ignacego Dzidów z Bronowa. Kapliczka wykonana przez stolarza J. Staszka to skrzynka nakryta dwuspadowym daszkiem z drewnianym krzyżykiem. Oszklone drzwiczki ozdobione są stylizowanymi kwiatami lilii. Pod daszkiem wycięty jest uproszczony ornament kwiatowy, a pod skrzynką umieszczona stylizowana litera M, inicjał imienia Maria. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Został on namalowany na zamówienie fundatorki specjalnie do tej kapliczki przez artystę malarza J. Wójcika z Ochodzy. Niedługo po zawieszeniu kapliczki ks. Andrzej Wolny, proboszcz nowej parafii w Ligocie- Miliardowicach, poświęcił ją w czasie procesji.
Niegdyś tędy, ścieżką prowadząca przez Czarny Las chodzili do pracy kolejarze, którzy ufali, że Matka Boska Częstochowska.

 


 

Krzyż u Państwa Waleczek, ul. Przedszkolna, 1993 r.

Krzyż , ktory stoi przy ulicy Przedszkolnej na którym jest napis : ” W krzyżu Miłości Nauka” ufundował pan Leopold Blaszak w 1993 roku. Z powstaniem krzyża na posesji państwa Blaszak wiąże sie niesamowita ale prawdziwa historia. Otóż pewnego dnia małżonkowie podjęli decyzję o postawieniu na ich posesji krzyża. Niestety choroba i śmierć pani Mari odsunęły budowę krzyża na dalszy plan. Jednak pewnej nocy panu Leopoldowi przyśniła sie żona, która niosla na plecach ciężki krzyż.
Przemówiła do męża : ” Widzisz noszę ten Krzyż ponieważ Ty go jeszcze nie postawiłeś a obiecałeś Panu Bogu”.
Sen ten spowodował bardzo szybkie postawienie Krzyża, który stoi do dzisiaj.

 


 

Kapliczka Matki Boskiej z Lourdes, ul. Przedszkolna 35, 1994 r.

Kapliczka Matki Boskiej z Lourdes została ufundowana przez Jadwigę i Franciszka Danel. Figurka Matki Boskiej została osobiście przywieziona przez Fundatorów z Lourdes w 1994r. Grotę do kapliczki na wzór groty w Lourdes wykonał czechowicki rzeźbiarz Józef Szypuła. Pierwotnie kapliczka została zawieszona na lipie, która znajdowała się w ogrodzeniu przedszkola. W czerwcu 2010r w czasie procesji kapliczkę poświęcił ówczesny proboszcz naszej parafii ks. Wacław Machura.

W dniu 08 lipca 2015r w wyniku nawałnicy lipa została wyrwana z korzeniami, jednak kapliczka nie została naruszona. W związku z powyższym została przeniesiona na teren posesji Państwa Danel. W 2022r kapliczkę poddano renowacji poprzez wymianę skrzynki.

 


 

Kapliczka Matki Boskiej, ul. Miliardowicka 51b, 2015 r.

Kapliczka powstała staraniem Jolanty i Waldemara Przyłuckich jako podziękowanie za 25 lat małżeństwa. Autorem kapliczki jest Władysław Waksmundzki z Łopusznej. Aktu poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz ks.mgr Zbigniew Jurasz w sierpniu 2015 r.

 


 

Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej, ul. Nad Potokiem 23, 2021 r.

W roku 2021 powstała kapliczka przy ul. Nad Potokiem 23 z figurą Matki Bożej Niepokalanej, dziękując Panu Bogu za łaski którymi obdarzył rodzinę, a przede wszystkim dziękując za nawrócenie rodziny.

Kapliczka została ukończona 1 maja przez Grzegorza Truss na prośbę swojej żony Sandry, aby uhonorować miesiąc maj poświęcony Maryi. Tego dnia proboszcz naszej parafii, ks. Zygmunt Mizia osobiście wstawił figurę Matki Bożej Niepokalanej do nowo postawionej kapliczki. Od tej pory Matka Boża Niepokalana jest częścią naszego nowego, nawróconego życia rodzinnego.

Oficjalne poświęcenie kapliczki odbyło się w niedzielę 3 października 2021 roku, podczas wspólnie odmawianego różańca przez zgromadzonych parafian z Miliardowic.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014