Krzyże i miejsca kultu

Krzyż u Państwa Waleczek, ul. Przedszkolna, 1993 r.

Krzyż , ktory stoi przy ulicy Przedszkolnej na którym jest napis : ” W krzyżu Miłości Nauka” ufundował pan Leopold Blaszak w 1993 roku. Z powstaniem krzyża na posesji państwa Blaszak wiąże sie niesamowita ale prawdziwa historia. Otóż pewnego dnia małżonkowie podjęli decyzję o postawieniu na ich posesji krzyża. Niestety choroba i śmierć pani Mari odsunęły budowę krzyża na dalszy plan. Jednak pewnej nocy panu Leopoldowi przyśniła sie żona, która niosla na plecach ciężki krzyż.
Przemówiła do męża : ” Widzisz noszę ten Krzyż ponieważ Ty go jeszcze nie postawiłeś a obiecałeś Panu Bogu”.
Sen ten spowodował bardzo szybkie postawienie Krzyża, który stoi do dzisiaj.

 

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Dębie, ul. Nowy Świat, 1991 r.

Skrzynkowa kapliczka znajduje się na dębie rosnącym przy drodze odchodzącej od ul. Nowy Świat, prowadzącej przez las do stacji PKP Zabrzeg- Czarnolesie. Została ona zawieszona w święto Trzech Króli 6 stycznia 1991 r. przez Monikę i Ignacego Dzidów z Bronowa. Kapliczka wykonana przez stolarza J. Staszka to skrzynka nakryta dwuspadowym daszkiem z drewnianym krzyżykiem. Oszklone drzwiczki ozdobione są stylizowanymi kwiatami lilii. Pod daszkiem wycięty jest uproszczony ornament kwiatowy, a pod skrzynką umieszczona stylizowana litera M, inicjał imienia Maria. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Został on namalowany na zamówienie fundatorki specjalnie do tej kapliczki przez artystę malarza J. Wójcika z Ochodzy. Niedługo po zawieszeniu kapliczki ks. Andrzej Wolny, proboszcz nowej parafii w Ligocie- Miliardowicach, poświęcił ją w czasie procesji.
Niegdyś tędy, ścieżką prowadząca przez Czarny Las chodzili do pracy kolejarze, którzy ufali, że Matka Boska Częstochowska.

 

Kapliczka Św. Józefa, ul. Nowy Świat 15, 1910 r.

W 1910 roku na ulicy Nowy Świat 15 została wybudowana kapliczka św. Józefa. Fundatorem był właściciel posiadłości Pan Andrzej Donocik. Od 1980 roku kapliczką opiekuje się rodzina Kroczek. W 2011 roku przeprowadzono remont, została kupiona nowa figura św. Józefa ( poprzednia została skradziona). Co roku w maju odbywają się procesje do kapliczki.
Opiekujemy się, bo na każdym kroku czujemy obecność św. Józefa, opiekuna rodzin. On daje nam wiarę, siłę i chroni od wszelkich niebezpieczeństw.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014