Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Jest konieczny do zbawienia.
Rodzice mają obowiązek słowem i przykładem formować dzieci w wierze i praktyce życia chrześcijańskiego. Podobny obowiązek spoczywa na chrzestnych.
Wychowanie dziecka w wierze oznacza:
- przekazanie mu podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół rzymsko-katolicki;
- nauczenie dziecka modlitwy;
- włączenie go w życie wspólnoty katolickiej poprzez udział we Mszy św. niedzielnej i świątecznej oraz w nabożeństwach;
- posyłanie dziecka na naukę religii;
- doprowadzenie go do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania;
- wprowadzenie go w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijańskie.
Odłożenie udzielenia chrztu mogłoby nastąpić jedynie wówczas, gdy zupełnie nie byłoby nadziei na to, że dziecko będzie wychowywane po katolicku.
Rodzice dziecka spełniają główną rolę w przygotowaniu do chrztu:
- Obierają dla dziecka odpowiednie imię, pochodzące od Świętego, który byłby dla dziecka patronem, wzorem do naśladowania i orędownikiem u Boga. W przypadku nadania imienia jeszcze nieuświęconego radzi się dodanie drugiego imienia chrześcijańskiego;
- Przygotowują się do świadomego udziału w obrzędzie chrztu (pomaga im w tym spotkanie z duszpasterzem, katechizm, przygotowanie przedchrzcielne);
- Kupują dla dziecka świecę chrzcielną i białą szatkę;
- Wybierają właściwych chrzestnych;
- Zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej przynajmniej tydzień wcześniej i dostarczają księdzu Odpis Aktu Urodzenia Dziecka, metrykę ślubu kościelnego – jeśli był poza parafią. Przy spisywaniu chrztu podają swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, datę i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska swoich rodziców, datę i miejsce ślubu, imiona i nazwiska chrzestnych oraz ich miejsce zamieszkania. Jeśli dziecko jest spoza naszej parafii należy dostarczyć zgodę na piśmie proboszcza własnego rodziców.
Na Mszy św., podczas której dziecko otrzymuje chrzest rodzice i chrzestni powinni przystąpić do Komunii św. (jeśli rodzice nie mają przeszkód).
Chrztu udziela się w 2. i 4. niedzielę miesiąca o godz. 11:00
Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej i przedłożyć odpowiednie dokumenty.
Przygotowania przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywają się w piątek o godz. 18:30 przed niedzielą chrztu.