Cypr – śladami pierwszych chrześcijan

Bez kategorii |

 

Cypr – to wyspa kojarząca się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem, ale nie koniecznie.

Nasza grupa miała możliwość zobaczyć go z trochę innej strony.

Zobaczyliśmy tu starożytne zabytki, odkrywki archeologiczne, piękne krajobrazy i plaże ze świetnym odcieniem wody.

Zabytki i miejsca, o których warto wspomnieć to:

Kurion – kompleks archeologiczny, w skład którego wchodzą pozostałości starożytnego miasta Kurion: nimfeum, agory, teatru, łaźni rzymskich, domu gladiatorów, stadionu i bazyliki. Kompleks wyróżnia malownicze położenie na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniała panorama z widokiem na morze.

Pafos – miasto, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zobaczyliśmy ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki, pośród której znajduje się kolumna (pręgierz), do którego został przywiązany i wychłostany św. Paweł za szerzenie chrześcijaństwa.

Tu także znajduje się park archeologiczny Kato Pafos, w którym można zobaczyć między innymi mozaiki w domu Dionizosa

Nikozja -stolica Cypru podzielona zieloną linią na część turecką, którą uznaje tylko i wyłącznie Turcja – zobaczyliśmy katedrę Św. Jana, muzeum archeologiczne, kościół św. Krzyża, który znajduje się centralnie na linii demarkacyjnej.

Larnaka – meczet Hala Sułtan Tekke z grobem ciotki Mahometa położony malowniczo nad Jeziorem Słonym, cerkiew z X wieku gdzie znajduje się grób oraz relikwie św. Łazarza,

Góry Troodos – wodospad Myllomeri, Olimp, klasztor w Kikkos, gdzie znajduje się ikona Najświętszej Marii Panny napisana przez św. Łukasza, a także Omodos z klasztorem św. Krzyża, gdzie znajdują się relikwie Krzyża, Świętego Sznura do którego przywiązane było ciało Jezusa na krzyżu, a także relikwie Św. Filipa.

Cape Greco, gdzie znajduje się grota pierwszych chrześcijan.

Petra tou Romiou – skała Afrodyty, miejsce narodzin Afrodyty.

To tylko nieliczne miejsca i atrakcje, które mogliśmy zobaczyć na Cyprze.

Nie zabrakło kąpieli morskich, plażowania na plaży Afrodyty i na plaży w Aya Napa, jednej z najpiękniejszych plaż na Cyprze, a także degustacji przysmaków cypryjskich.

Myślę, że każdemu z nas zapadną w pamięci msze święte, które nie zawsze były odprawiane w kościele. Była msza święta przy pręgierzu św. Pawła, msza św. przy wschodzie słońca, gdzie również mogliśmy zaakcentować nasze patriotyczne oblicze, msza święta w grocie pierwszych chrześcijan, gdzie fale odcinały nam drogę powrotną i msza święta w górach na wysokości prawie 2 tys m.

Pani Ewa nasza przewodniczka przybliżyła nam historię Cypru i Świętych, którzy na tej wyspie przebywali, między innymi Św. Paweł, Barnaba, Łazarz.

Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali kolejny parafialny wyjazd do pięknego miejsca jakim jest Cypr, Pani Iwonie, Panu Grzegorzowi i przede wszystkim ks. Zygmuntowi.