Związek Emerytów i Rencistów w Ligocie wraz z ks. proboszczem Zygmuntem w dniach 25-27.06.2019 udał się na pielgrzymkę we wschodnie rejony Polski – Podlasie i Suwalszczyznę.
W pierwszy dzień zwiedziliśmy drewniany meczet tatarski i cmentarz w Bohonikach, gdzie pani Eugenia z zapałem opowiada historię Tatarów polskich oraz o ich zwyczajach.
Następnie udaliśmy się do kościoła Św. Antoniego w Sokółce, gdzie w 2008r miał miejsce cud eucharystyczny. Na Komunikancie pojawiła się czerwona plamka, która po zbadaniu okazała się cząstką mięśnia sercowego człowieka pozostającego w agonii.
Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Maryjne prowadzone przez Salezjanów
w Różanymstoku, gdzie również mieliśmy przygotowany nocleg.
Obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku został namalowany w Grodnie w 1652roku przez Jana Szrettera. Nabył go właściciel ziemski majątku, ówcześnie zwany Tabenszczyzna lub Krzywy Stok, Szczęsny Tyszkiewicz z żoną Eufrozyną. Wizerunek umieszczony został w domowej sypialni, gdzie domownicy zbierali się na wspólne modlitwy. 21 listopada 1658 roku w uroczystość Ofiarowania NMP rozpoczęły się pierwsze nadzwyczajne zjawiska: samoczynne zapalanie się lampki oliwnej, zakwitnięcie suchych wianków, niespotykany wcześniej zapach różany. Towarzyszyć miał temu anielski śpiew oraz i muzyka. Rozszerzający się kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią spowodowały zmianę miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.
Drugiego dnia udaliśmy się do Suchowoli do kościoła Świętych Piotra i Pawła, gdzie został ochrzczony, przystąpił do I Komunii Św. oraz przyjął sakrament bierzmowania bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Następnie pojechaliśmy się do miejscowości Okopy, gdzie urodził się ks. Jerzy. Jego brat opowiedział nam o jego młodzieńczym życiu, mogliśmy zwiedzić jego rodzinny dom, oraz obejrzeć przedmioty, z którymi kiedyś miał do czynienia.
Z Suchowoli udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, które znajduje się na tzw. „wyspie”. Wyspę z lądem początkowo łączył drewniany mostek, a później usypano groblę. Obok kaplicy znajduje się studzienka. Od niej wzięła nazwę miejscowość Studzieniczna, a także pobliskie jezioro Studzieniczne.
Kolejny punkt naszego pielgrzymowania to pokamedulski klasztor w Wigrach. Jest to miejsce, które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając, a na Janie Kazimierzu kończąc. Tu również w 1999r przebywał Św. Jan Paweł II, który przybył tu na swój kilkudniowy wypoczynek. Zobaczyliśmy Dom Królewski oraz Kaplicę Kanclerską.
Ostatni dzień naszego wyjazdu to Warszawa – Żoliborz, parafia Św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Muzeum podzielone jest na kilka tematycznych sal, m.in. „W cieniu PRL-u”, „Korzenie”, „Dar Kapłaństwa”, „Golgota”, „Odszedł Pasterz dobry”.
Wspaniałe pielgrzymowanie po bardzo ciekawych miejscach naszej uroczej Ojczyzny.
Podziękowania dla ks. Zygmunta za wspólną modlitwę oraz odprawione msze św. oraz dla przewodniczącego Związku Emerytów za zorganizowanie pielgrzymki.