Camino – droga do św. Jakuba

W pierwszą sobotę sierpnia o godzinie 8.00 pod naszym Miliardowickim kościołem spotkało się 19 cyklistów, by wspólnie wyruszyć w drogę do Szczyrku. Głównym celem naszej rowerowej pielgrzymki był Kościół św. Jakuba – drewniany, wybudowany w XVIII wieku. Trasa w pierwszą stronę była bardziej męcząca, ponieważ większość dystansu jechaliśmy delikatnie (?) pod górkę. Na miejscu tamtejszy proboszcz przybliżył nam historię kościoła, opowiedział nam o św. Jakubie oraz o beskidzkim szlaku Jakubowym. Na koniec pobłogosławił nas relikwiami św. Jakuba. Następnie udaliśmy się na krótki odpoczynek do centrum Szczyrku, by nabrać energii do dalszej jazdy na dwóch kółkach. Droga powrotna była zdecydowanie łatwiejsza. Łącznie przejechaliśmy 70 km.
Wyjazd byłby bardzo udany, jednak nie dla wszystkich skończył się pozytywnie. Na szczęście groźnie wyglądający wypadek skończył się tylko otarciami i zepsutym rowerem. Anioł Stróż czuwał…
Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku
Przeżywając rok św. Jakuba, nasze parafialne wycieczki rowerowe skupiają się na kościołach związanych ze św. Jakubem.
W czerwcu odwiedziliśmy kościół św. Jakuba w Simoradzu, a w minioną sobotę 07.08.2021 udaliśmy się rowerami do sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku.
Trasa może nie należała do najłatwiejszych, trochę wzniesień i pagórków, ale zmęczenie rekompensowała nam piękna pogoda i oczywiście piękne widoki naszych Beskidów.
W kościółku w Szczyrku czekał już na nas ksiądz proboszcz Andrzej Loranc, który opowiedział nam historię powstania kościoła oraz krótki zarys życia św. Jakuba.
Piękny drewniany kościół z 1800 roku, wyposażony w stylu późnobarokowym, w większości
w zabytki pochodzące z nowosądeckiego klasztoru norbertanów.

W kościele znajdują się również relikwie św. Jakuba.
Ksiądz Andrzej wspomniał nam również o Beskidzkiej Drodze Św. Jakuba, liczącej 324 km, która przebiega od Starego Sącza, aż do miejscowości Frydek-Mistek leżącej po stronie czeskiej.
Następnie pojechaliśmy na „Plac św. Jakuba”, gdzie można było chwilę odpocząć, napić się kawy, zjeść dobre lody i ruszyć w drogę powrotną do Miliardowic.
Kolejne piękne sanktuarium w naszej diecezji, które warto odwiedzić i zobaczyć.
Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, który został nam ofiarowany na spotkanie z drugim człowiekiem i ze św. Jakubem.

Lista telefonów kontaktowych

Telefon stacjonarny:

📞 32 215 70 83

W sprawach nagłych:

📞 600 150 014